Skip to content

Administrative Staff

Name Title E-mail Phone
Stephen Hinson Principal 386-322-6100 (ext. 38115)
Dawn Alves Assistant Principal, Curriculum (386) 322-6100 ext. 38106
Albert Chandler Assistant Principal, ESE & Facilities 386-322-6100 ext. 38128
Brian Eschen TOA- Teacher on Assignment/ Discipline Office
Danielle Leffler Assistant Principal, Data (386) 322-6100 ext. 38239
Lawrence (Larry) Temple Assistant Principal, Discipline & Security (386) 322-6100 ext. 38226

Academic Coaches

Name Title E-mail Phone
Stacey Bell Atlantic Academy Facilitator (386) 322-6100
Stacie Rich Literacy Coach
Kimberly Sparger Math Coach

Academy Directors

Name Title E-mail Phone
Stacey Bell Atlantic Academy Facilitator (386) 322-6100
Rick Bowrosen CTE (Computer Science) (386) 322-6100 ext. 38252
Jeff Brown English (386) 322-6100 ext. 38110
Don Brunning CTE (Digital Video Production) (386) 322-6100 ext. 38189
Kelley Groel CTE, TESA Academy
Lew Hartman ALAG
Roshunda Jenkins Marketing
Carli Lucia Bryan Teal Academy Director- Early Childhood Education 386-322-6100 ext. 38255
Mary Morrow Chorus & OnStage Academy Director
Margo Rivera Government/Law Studies- ALAG Director 386-322-6100 ext. 38184
Linda Schultz Teal Academy Director- Teaching as a Profession 386-322-6100
Jennifer Spain Science & AEMS Academy Director

Athletics

Name Title E-mail
Rodderick King Athletic Director

Avid

Name Title E-mail Phone
Andrea Cochran English 386-322-6100 ext.38217

Cafeteria

Name Title E-mail Phone
Megan Lewis Cafeteria Manager 386-322-6100 ext.38499

Clerical

Name Title E-mail Phone
Cindy Golk Shark Resource Center (386) 322-6100 ext. 38226
Debbie Gudzin Activities Director 386-322-6100 ext. 38193
Renee Gutierrez Guidance Clerk (386) 322-6100 ext. 38497
Kathy Haffa Book Keeper (386) 322-6100 ext. 38123
Stacey Hance Data & SIG Clerk 386-322-6100 ext. 38118
Dephrin Jackson ESE Office Specialist
Yolanda Kennedy Registrar (386) 322-6100 ext. 38141
Jessica Miron Testing & Technology Clerk 386-322-6100
Marian Ryder Administrative Principal's Secretary
Karen Schulz Front Office Clerk 386-322-6100 ext. 38111
Linda Tomarelli Media Center & Inventory Clerk
Britany Morales Attendance Clerk 386-322-6100 ext. 38142

CTE

Name Title E-mail Phone
Rick Bowrosen CTE (Computer Science) (386) 322-6100 ext. 38252
Don Brunning CTE (Digital Video Production) (386) 322-6100 ext. 38189
Roshunda Jenkins Marketing
Jay Triplett Art / CTE
Margo Rivera Government/Law Studies- ALAG Director 386-322-6100 ext. 38184
Kelley Groel CTE, TESA Academy
Christopher Bishop CTE, Science (Marine & Aquaculture) 386-322-6100 ext. 38201

Elective

Name Title E-mail Phone
Amanda Aubry Elective (Dance) (386) 322-6100 ext. 38220
Latanya Baker ROTC
Jeremy Blackwell Elective (Instrumental Music) (386) 322-6100 ext. 38223
Will Cooper Elective (Air Force Junior ROTC)
Kaitlin Dalia Theater
David Howard Sr. Elective (Physical Education) (386) 322-6100 ext. 38233
DJ Mayo Physical Education
Mary Morrow Chorus & OnStage Academy Director
Jennifer Newell 3D Art
Raquel Quesada Spanish
Janet Torres-Gavilanes Elective (World Languages -Spanish) (386) 322-6100 ext. 38195
Jay Triplett Art / CTE

English

Name Title E-mail Phone
Arias, Marcella English and ESE Support
Brown, Jeff English (386) 322-6100 ext. 38110
Ebert, Michael English (386) 322-6100 ext. 38210
Gross, Dawn English
Howard, Renquell English 386-322-6100
Lipton, Jaimie English 386-322-6100 ext. 38162
Maggiore, Stephen English
McCosh, Kelly English 386-322-6100 ext. 38238
Moet, Thuzar English
Stewart, Erin English 386-322-6100 ext. 38159

ESE

Name Title E-mail Phone
Ali-Bhola, Farisha ESE (386) 322-6100 ext. 38167
Arias, Marcella English and ESE Support
Barnes, Jean Multi-VE (ESE) 386-322-6100 ext. 38400
Burton, Melanie Math / ESE (386) 322-6100 ext.38209
Carreira, Glenda ESE
Carrig, Cynthia IEP Facilitator (ESE) (386) 322-6100 ext. 38154
Cherry, Robert Earth Space Science & ESE
Kinsey, Sandi ESE 386-322-6100 ext.38138
Marovich, Wesley ESE
McCoy Sr., Luke B. ESE
Milliken, Ann Elizabeth (Beth) ESE (386) 322-6100 ext. 38158
Morgan, Celeste ESE (386) 322-6100 ext. 38240
Plowden, Tony Interim Athletics Director & Support Facilitation
Williams, Annette ESE & Shark Cove
Williams, Lakeshia ESE
Zow, Dannica ESE

Graduation Assurance Coach and Testing

Melanie Dabbe

Graduation Assurance Coach/Testing Coordinator

Renita Jackson

Graduation Assurance Coach/Testing Coordinator

Teacher on Assignment- Administrative Duties

Name Title E-mail
Brian Eschen TOA- Teacher on Assignment/ Discipline Office

Math

Name Title E-mail Phone
Beidler, Timothy Math 386-322-6100 ext. 38112
Burton, Melanie Math / ESE (386) 322-6100 ext.38209
Canetti, Kerianne Math 386-322-6100 ext. 38212
Cioffi, Joseph Math (386) 322-6100 ext. 38210
Fancher, Trevor Math
Haughwout, Robert Pre-Calculus & Geometry
Pio, Courtney Math
Renfro, Russ Math (386) 322-6100 ext. 38209
Skerrett, Diana Math 386-322-6100 ext. 38112
Wallace, Keisha Math (386) 322-6100 ext. 38212

Media Center

Name Title E-mail Phone
Kristine Smith Media Specialist (386) 322-6100 ext. 38109

Online Education

Name Title E-mail Phone
Allen Bechdel Credit Retrieval Lab
Kathleen Garvin E Learning (386) 322-6100 ext. 38345

Reading

Name Title E-mail Phone
Angela Coakley Reading Intervention
Harriet Fordham Reading (386) 322-6100 ext. 38235
Ronnie Garrett Reading (386) 322-6100 ext. 38174

School Counselor

Name Title E-mail Phone
Anne Giacovelli School Counselor, A-E Student Last Names 386-322-6100 ext. 38350
Tonya Jackson School Counselor, R-Z Student Last Names 386-322-6100 ext. 38130
Anna Tai School Counselor, J-Q Student Last Names 386-322-6100 ext.38139
Jan Turp Certified School Counselor, F-I Student Last Names (386) 322-6100 ext. 38131

School Nurse

Kathy Feeser

School Nurse

School Resource Officer

Name Title E-mail Phone
Paul W. Passerrello School Resource Officer 386-322-6100 ext. 38120

Science

Name Title E-mail Phone
Christopher Bishop CTE, Science (Marine & Aquaculture) 386-322-6100 ext. 38201
Kris Blasko Science (Biology)
Amber Clark Science
James (Jim) Clements Science (Chemistry and Physics) (386) 322-6100 ext. 38230
Robert Cherry Earth Space Science & ESE
Aparna Hoskote Science
Allyson Holloway Science- Chemistry/Environmental Science
Kelly Rosa Science
Jennifer Spain Science & AEMS Academy Director

Social Studies

Name Title E-mail Phone
Shakia Brown Social Studies- US, APUSH, & Government 386-322-6100 ext. 38215
Katherine Canada Psychology & Economics
Charlie Carper Social Studies (United States) (386) 322-6100 ext. 38215
Lisa Hineline Social Studies 386-322-6100
Keith Lanham Social Studies
Joseph Pawlowski Social Studies
Margo Rivera Government/Law Studies- ALAG Director 386-322-6100 ext. 38184
Rafael Valle Social Studies

Speech/Language Pathology

Name Title E-mail Phone
Carolyn Renfro Speech/Language Pathology 386-322-6100 ext. 38149

VPK

Name Title E-mail Phone
Kari Nagus VPK 386 322-6100